CVT Complete Vocal Technique

Eén van de zangmethodes waarover je steeds meer hoort is de methode van de Deense Cathrine Sadolin. Deze methode wordt ook aangeduid met 'CVT' Complete Vocal Technique. Complete Vocal Technique is een systematische benadering om alle geluiden in alle stijlen op een verantwoorde manier te kunnen produceren. De zangmethode is het resultaat van meer dan 25 jaar onderzoek door Cathrine Sadolin.

Complete Zangtechniek

In 2004 verscheen het boek 'Complete Vocal Technique' in het Nederlands onder de titel: 'Complete Zangtechniek'. Sadolin heeft een pil van meer dan 250 bladzijden geschreven. Rijkelijk geïllustreerd met heldere diagrammen en afbeeldingen. Daarnaast bijgevoegd, een cd met oefeningen en voorbeelden. De Nederlandse vertaling van het boek Complete Vocal Technique is al in een derde herziene druk verschenen.

De drie basisprincipes

Sadolin onderscheidt drie basiprincipes:
[OLIST]Ademsteun
Noodzakelijke twang
Vermijd een vooruitgestoken kaak en lipspanning[/OLIST]

Het basisprincipe noodzakelijke twang is aan de nieuwe uitgave toegevoegd, waar het basisprincipe een open keel het veld heeft moeten ruimen.

Ademsteun beschrijft Sadolin als het tegenhouden van de adem. Dit kan bereikt worden door de spieren rond de navel langzaam in te trekken, de rugspieren aan te spannen en voor tegenwicht in de lendenstreek te zorgen. Dit alles in een geleidelijke doorgaande beweging alsof je tegen een weerstand werkt.

Twang ontstaat door een vernauwing van het aanzetstuk boven de valse stemplooien door samentrekking van een kringvormige spier in het strottenklepje.

Je kunt de twang vinden door de volgende geluiden na te bootsen:
  • Het huilen van een kind
  • het kwaken van een eend
  • De krassende stem van een heks
  • Het miauwen van een kat
  • Het geluid dat je maakt om een speelgoedauto na te bootsen

Vier stemfuncties

Naar de methode van Sadolin kun je zodra je de basisprincipes voldoende beheerst kiezen uit vier stemfuncties.
[OLIST]
Neutral
Curbing
Overdrive
Edge (voorheen sprak Sadolin nog van Belting)[/OLIST]

  • Neutral wordt beschreven als een niet-metalige stemfunctie. Een functie met een zacht karakter.
  • Curbing is een half-metalige stemfunctie, deze klinkt licht klagend of ingehouden. Deze stemfunctie ontstaat door een bepaalde 'hold' op de klank.
  • Overdrive is een geheel metalige stemfunctie. het karakter is direct, luid en roepend. Overdrive komt tot stand met een 'bite'.
  • Edge is een geheel metalige stemfunctie. Het karakter is helder, agressief, scherp en krijsend. je krijgt de edge door een 'twang' te realiseren.

Onderstaande tabel bevat informatie over de voorwaarden en beperkingen van de verschillende stemfuncties

StemfunctieNeutralCurbingOverdriveEdge
Sluiting van de stembandenzacht met lucht/gecomprimeerd zonder luchtgeen luchtgeen luchtgeen lucht
Methodelosse kaak'Hold''Bite''Twang'
Klinkers in de hoogteallei, uh, oee, ooi, ee, e, eu
Toonhoogtehele stemomvanghele stemomvangmax. c2/d2hele stemomvang
Volumezacht (kan luider zijn in hoogte)middelsterksterksterk
Karakterzachtingetogenroependkrijsend
De 'Hold' kun je vinden door:
  • Haal adem en maak een geluidje terwijl je plotseling je adem inhoudt; of kuch en voel een kleine 'hold' vlak voor de kuch aan.
  • Stel je voor dat je iets zwaars optilt. Merk op hoe je je in het strottenhoofd voorbereidt voordat je gaat tillen. Handhaaf dit gevoel.
  • Stel je voor dat je praat terwijl je huilt. Voel de 'hold' en luister hoe klagend Curbing klinkt.
  • De 'Bite' kun je vinden door:
  • Te glimlachen met een gesloten mond en de kaak te laten vallen terwijl je de stand van je bovenlip handhaaft, zodat de onderkaak naar binnen valt ten opzichte van de bovenlip.
  • De kaak zo te houden alsof je in een grote appel bijt, waarbij je je voorstelt dat je de appel verwijdert en de 'bite' handhaaft.
  • Klankkleur

    Na het kiezen van de stemfunctie kan de klankkleur worden aangepast.
    Dit kan op zes plaatsen gebeuren:
    [OLIST]De positie van de epiglottis
    De positie van de larynx
    De vorm van de tong
    De vorm van de mond
    De positie van het zachte gehemelte
    Het openen of sluiten van de neusholte[/OLIST]

    Effecten

    Hierna kunnen desgewenst effecten worden toegevoegd. Voordat hieraan gewerkt kan worden is het echter van belang dat de basisprincipes, de stemfuncties en de klankkleur goed worden beheerst.

    Effecten:
    • distortion
    • creaks and creaking
    • rattle
    • growl
    • grunt
    • screams
    • vocal breaks
    • toegevoegde lucht
    • vibrato
    • ornamentatie

    CVT teachers

    Pas er als leek mee op dit boek zonder begeleiding te gebruiken. Hoewel Sadolin anders beweert en doet vermoeden is dit boek vooral geschikt als naslagwerk bij de door Sadolin gegeven workshops en lessen. Daarnaast zijn er in Nederland ook opgeleide CVT teachers te vinden.
    © 2010 - 2025 Gaab, het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming is vermenigvuldiging verboden. Vanaf 2021 is InfoNu gestopt met het publiceren van nieuwe artikelen. Het bestaande artikelbestand blijft beschikbaar, maar wordt niet meer geactualiseerd.